کارگاه بازیگری در نقش مکمل با حسین دوماری

نقش مکمل

بازیگر مکمل به یک بازیگر گفته می‌شود که نقشی را در یک نمایشنامه یا فیلم پایین‌تر از بازیگر(ان) اصلی و بالاتر از یک بیت پارت بازی می‌کند. با توجه به اهمیت این نقش، صنعت تئاتر و سینما به بهترین بازیگران نقش مکمل مذکر و مونث، جوایز جداگانه ای اعطا می‌کند.​​​​​​​

آرش دادگر (۲۶ آبان ۱۳۵۲ در شیراز) کارگردان ، بازیگر ، دراماتورژ تئاتر و مدرس دانشگاه ایرانی است.[۱] وی همچنین عضو هیئت مدیره نخستین انجمن صنفی سراسری کارگردانان تئاتر ایران است.وی موسس گروه تئاتر کوانتوم است که در سال 1380 تاسیس شد، گروه کوانتوم از برترین گروه های نمایشی تئاتر ایران در دو دهه اخیر محسوب می شود که تولیدات آن تمرکزی بر دراماتورژی، بازخوانی و اجرای متون کلاسیک ادبیات نمایشی به شیوه مدرن دارد.​​​​​​​

​حسین دوماری

برای ثبت‌نام و اطلاعات بیشتر درباره کارگاه با تلفن‌های موسسه آرتمن تماس بگیرید یا فرم ثبت‌نام را پر کنید.

تماس با ما

بازیگری تئاتر با آرش دادگر

تئاتر در مقايسه با هنرهای ديگر امکانات زيادی دارد، برای اينکه از هنرهای ديگر مثل نقاشی، ادبيات، معماری، موسيقی و … بهره می‌گیرد.
تئاتر یك كلمه ی یونانی است به معنی آوا و صدا. كلمه ی تئاتر در اصل مشتق از واژه تئاترون theateron است، كه جزء اول آن تئا thea به معنی تماشا كردن، یا محل تماشا و مشاهده و جز دوم آن یعنی رون ron به معنی بز نر مي‌باشد. منشاء این لغت به این موضوع اشاره دارد که در یونان خدایی داشتند كه به خاطر آن هر سال بزی می‌كشتند و در آن محل نمایش اجرا می‌كردند.
​​​​​​​در زمان‌های قديم، تماشاگران در سرازيری تپه ها می‌نشستند و مراسم مذهبی را که با آداب و تشريفات مخصوص در پايين همان تپه يا کنار معبد که محل عبادت بوده، تماشا می‌کردند.
تعريف تئاتر از نظر اریک بنتلی : ” نمایش یعنی (الف) در نقش (ب) در حالی که (ج) داره تماشا میکنه.
در این تعریف به تمام عناصر ضروری نمایش که بدون آنها اصلا نمی‌شود نمایشی داشت اشاره میکند، یعنی بازیگر و تماشاگر.
در طول تاریخ نمایش‌هایی بدون نور پردازی، بدون دکور، بدون گریم، بدون کارگردان، و بدون متن وجود داشته، اما هیچ نمایشی بدون بازیگر و تماشاگر و رابطه این دو به وجود نیامده است. نمونه خوب آن پانتومیم یا نمایش‌های کمدی است.

در این قسمت باید چیزی در مورد کارگاه نوشته شود